Üdvözlet az oldalon!

Üdvözlet az oldalon! - Welcome to the site! - Willkommen auf der Website! - Vitajte na stránkach! - Bine ati venit pe site-ul! - Добродошли на сајт! - Velkommen til webstedet! - Bienvenido a la página! - Добро пожаловать на сайт! - Bem vindo ao site! -

írjatok

Ha még nem ismerjük egymást, kérlek írj :-) * If you still do not know each other, please write to me :-) * Wenn Sie noch nicht kennen einander, schreiben Sie bitte an mich :-) * Pokiaľ si stále neviete navzájom, prosím, napíšte mi :-) * Dacă încă nu ştiu reciproc, vă rugăm să scrieţi la mine :-) * Ако и даље не знају једни друге, молимо вас пишите на мене :-) * Hvis du stadig ikke kender hinanden, så skriv til mig :-) * Si todavía no se conocen entre sí, por favor escribir a mí :-) * Если вы еще не знакомы друг с другом, пожалуйста, напишите мне :-) * Se você não se conhecem, por favor escreva :-) *











2010. október 7., csütörtök

2 - Brokeback Mountain

A
mi ezt az egész blogosdid végül is elindította, az a Túl a barátságon című film. Egy döbbenet. Döbbenet, hogy az utolsó képkockáig tele van érzelemmel. És még azon túl is túlcsorog. Ezzel szemben nem csöpögős, mert a történetéből és a korból adódóan a dráma nem engedi elbillenni. De mindkét oldalról mélyek az érzések.
Az meg főleg érdekel, hogy színészi oldalról hogyan fogták meg. Vagyis az embert, aki játszotta a szerepet milyen érzések ölelték körül a felkészülés és a forgatás alatt. Ez már a Salvador Dali-ról szóló Little Ashes-ben is érdekelt. Persze-persze, azért színész, hogy eljátssza. De mégis. Azért mindenkinek vannak érzései, érzelmei, amit nem lehet minden esetben félretenni.

Amiben vitatkozom az egyik kolléganőmmel, az az, hogy nem tudom rávenni, nézze meg. Mert hát mindkettőben szerelmi jelenet van. Igaz. Férfiak közt. Igaz. És az is igaz, hogy míg ő két férfit lát, addig én két embert. Két mély érzésű, önmagával, a társadalommal, a környezetével megküzdő embert. És érdekes, de a két nő közötti szerelem képi megjelenítését miért fogadják el könnyebben?

És itt kezdődnek a problémáim, hogy nem úgy működöm, mint az átlag. Elfogadó vagyok. Az esetek nagy többségében nem az alapján ítélem meg az embereket, hogy mik, hogy néznek ki, milyen etnikumúak, identitásúak, vallásúak, stb., hanem, hogy kik is ők valójában. Persze néha én is tudok antiszociális lenni. De miért nem lehet az embert látni? Miért nem fogadjuk el a másságot? És nem csak szexuális értelemben.

Soma jegyzete meg egyik előadásán, hogy nem nők és férfiak vagyunk, hanem csak nő és férfi kezdemények. (Kivéve a sikeres kisebbség, akiknek már sikerült felnőnie a feladathoz.) Viszont kérdem én: miért kell nőnek és férfinak lenni, ha nem nőttünk fel az embernek levés feladatához? Miért kényszerítődünk bele környezetileg, társadalmilag kapcsolatokba, amikor saját magunkkal sem tudunk néha együtt élni? Miért bűn szinglinek lenni? És miért nem az olyan kapcsolatban élni, gyereket nevelni, ahol mérgezik, bántják egymást az emberek? Persze, mert nem engedi meg a mai társadalom. De miért nem? És főként miért várjuk el, hogy ott fent tegyenek értünk valamit, ha mi magunk nem tesszük meg saját magunkért?

Nem értem. És még nagyon sok mindent nem értek. Például nem értem a háborúkat. A vallási háborúkat meg pláne. (A vallási különbségeket sem.) A háború alatt „még pluszban kihúzzuk a gyufát” hozzáállásról meg ne is beszéljünk…

Komolyan nagy „meg nem értő” vagyok. Tud nekem valaki magyarázattal szolgálni?

4 megjegyzés:

  1. Érdekes a szingli kérdés... a legtöbben azt mondják, hogy ők erősek és nincs szükségük társa, nem lehet, hogy csak félnek a csalódástól!? Apró vitorlásként lassan megfontoltan haladnak az élet tengerén. Félve, nehogy léket kapjon és elsüllyedjen, magával rántva mindent a mélybe, melyet egy életen át felépítettek… Vitorlájuk fehér, akár a tavaszi égen oly gyakran megjelenő bárányfelhő. Hajóik vázát finoman megmunkált kis lécek tartják össze, látszik mennyire óvták egész eddigi életében. De mit is tudhatnak magukénak az életben, amit félnek elveszíteni?… nem sokat… hiába van drága kincs a kis hajókon, amely gyémántként csillog a tavaszi fényben, ha nem tudják kivel megosztani. Az apró kis vitorlások igazi vágya egy kapitány, ki megmutatja nekik a valódi utat a végtelen tengeren. A tenger azonban nem mindig egyforma, olykor csendes és a sima felszínén könnyen haladnak majd előre, máskor zord, viharos, nem kímél senkit. Mégis a kapitány után sóvárognak, mert tudják, hogy vele megtalálhatják azt a helyet, ahol egy életre kiköthetnek...

    VálaszTörlés
  2. Jó meglátás.
    Bevallom, részemről is benne van a pakliban. Meg a fájdalomtól való félelem is, bármi álca alá/mögé bújtatjuk is. Viszont az is igaz, hogy amelyik fájdalom nem öl meg, az erősít...

    VálaszTörlés
  3. Nagyon jó ez a vitorlás hasonlat! Bár ez a szingli kérdés nem egy egyszerű dolog, szingli és szingli között is van ám nagy különbség...én momentán nem azért vagyok "szingli", mert úgy érzem erős vagyok és nincs szükségem senkire. A nagy kérdés inkább az hol lehet manapság megfelelő kapitányt találni?!?

    VálaszTörlés
  4. Ebben is van igazság:)kitartást a kereséshez!!!
    Bimba (felfedtem kilétemet :)

    VálaszTörlés